Kadınlar Günü’nü niye kutlamadı?

Binlerce insanın sosyal medya mesajlarıyla Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığı 8 Mart’ta tek aykırı paylaşım şarkıcı Hadise’den geldi. 15 milyon takipçisine Türkçe ve İngilizce seslenen Hadise, o paylaşımında şunları yazdı:

“8 Mart. Kutlamıyorum. Kadın cinayetleri durana kadar, kadınlara tam eşitlik sağlanana kadar, kadınlar özgürce hareket edebilene kadar, kadınların şiddete uğramadığı o güne kadar, tüm kadınlar için kutlamaya değer bir gün olana kadar.”

Hadise’nin herkes gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak yerine kadınlara dair dile getirdiği sorunlar nedeniyle “Kutlamıyorum” diye paylaşım yapmasını desteklemeyenler olabilir.

Peki, Hadise’nin dikkat çektiği sorunları bu ülkede yaşayan kadınlar var mı?

Her yıl 8 Mart’ta yapılan etkinlikler bu sorunlara çare oluyor mu?

Hayır…

Bu ülkede erkeklerle aynı şartlarda yaşayan kadınlar da var, hak ettikleri özgürlükleri yaşayamayan kadınlar da var.

Yıllardır yapılan onca kampanyaya rağmen kadına şiddet ne azaldı ne de bitti!

Dünyanın pek çok yerinde Kadınlar Günü’nün kutlandığı 8 Mart’ta bile bir kadın eski eşi tarafından vurularak öldürüldü bu ülkede…

Gaziantep, Nizip’teki bir hastanede başhekim yardımcısı olan 39 yaşındaki doktor Feray Balkan, annesini ziyarete gittiği Adana’da, bir yıl önce boşandığı astsubay Seçkin Ergü tarafından öldürüldü. Dünya Kadınlar Günü’nde bile 39 yaşındaki bir kadını hayattan koparan katil yakalandı, umarım hak ettiği cezayı verir ona yargı.

İnsanlık yerine İsrail’i seçtiler

Fransız, İsveçli, İspanyol, İrlandalı ve İzlandalı onca sanatçıyla siyasetçinin, “Ukrayna’ya savaş açtığı yıl Rusya’ya yapılanın aynısı İsrail’e uygulansın ve Eurovision Şarkı Yarışması’ndan men edilsin” çağrıları Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) geri adım attırmadı. EBU, insanlığı değil, İsrail’i tercih etti.

EBU ile İsrail arasında yarışma şarkısının sözleri üzerinden yaşanan krize rağmen gerçekleşti bu. EBU’nun seçici kurulu, Eden Golan’ın söyleyeceği şarkıya 7 Ekim olaylarının anlatılmasının ‘Siyasi içerikli eserler yarışmaya katılamaz’ kuralına aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz edince, başta rest çeken İsrail’in gönderdiği üçüncü şarkı kabul edildi ve Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışmayı garantiledi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Eden Golan’ın Eurovision’da yarışacağı ‘Hurricane’ daha önce reddedilen ‘Dance Forever’ ve ‘October Rain’le aynı beste, sözleri değişti sadece.

İsrail’in Eurovision’dan men edilmesini isteyenler, dedikleri olmayınca pes eder mi?

11 Mayıs’taki Eurovision’da göreceğiz İsrail’e karşı hangi yarışmacı ve ülkenin ne tavır sergileyeceğini! Birkaç bireysel tepkinin ötesinde bir şey beklememek lazım iki yüzlü Avrupalılardan…

GÜNÜN SÖZÜ:“Halden anlama hassas bir duygudur ve sadece derin hassasiyete sahip insanlara özgüdür.” (Immanuel Kant)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x